Haberler

Yatağan'da üretim arttı, çevre kirliliği azaldı

25.09.2017

MUĞLA Valiliği Mahalli Çevre Kurulu’nca yapılan denetimler ve ölçümler sonunda, Yatağan Termik Santrali’nin kullandığı kömür miktarının 2016’da bir önceki yıla oranla yüzde 243 arttığı, buna rağmen hava kalitesinin önceki yıla göre daha iyi bir noktaya geldiği açıklandı. Aydem Holding'in bugün yaptığı yazılı açıklamaya göre Yatağan Termik Santrali’ndeki rehabilitasyon çalışmaları sonunda kömür kullanım kapasitesinin artmasına karşın bölgedeki hava kalitesinin giderek yükseldiği bildirildi. Açıklamada, “Muğla Valiliği Mahalli Çevre Kurulu’nca geçen yıl gerçekleştirilen ve periyodik yapılan denetimler ve ölçümler sonunda, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Yatağan Hava kalitesi ölçüm istasyonun verileri bir rapor haline getirildi. Yatağan Kaymakamlığı’nca Muğla Valiliği’ne gönderilen rapora ilişin değerlendirmede, 2015 ocak ayı ve 2016 ocak ayı Yatağan Termik Santrali’nin kullandığı kömür miktarının 2016’da bir önceki yıla oranla yüzde 243 arttığı, buna rağmen hava kalitesinin önceki yıla göre daha iyi bir noktaya geldiği memnuniyetle görülmüştür” denildi.

Yatağan genelinde, konut ve işyerleri ile birlikte termik santralin verilerinin değerlendirildiği raporda, 2016 yılında kükürtdioksit oranının bir önceki yıla oranla yüzde 41 düştüğü vurgulandı. Aydem Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ceyhan Saldanlı insanı yaşatan ve çevreyi koruyan bir anlayışı kendilerine ilke edindiklerini belirtti. Enerji sektöründe 22 yıldır faaliyet gösterdiklerini, çevre duyarlılığı nedeniyle bu yıl Sürdürülebilir Üretim ve Tüketim Derneği (SÜT) tarafından Aydem Holding'in ‘düşük karbon kahramanı’ ilan edildiğini belirten Saldanlı, sözlerini şöyle sürdürdü: “Enerji Bakanlığı ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın katkıları, Muğla Valiliği, Yatağan Kaymakamlığı ve Mahalli İdare Kurulu’nun yoğun gayretleri sonucunda bölgede hava kalitesi yükselmiştir. Aydem Holding olarak Yatağan’da 3 yıllık süre içinde toplam 1 milyon 550 bin adet akasya, zeytin, fıstık çamı ve diğer ağaç türlerinin dikimi gerçekleştirilmiştir. Amacımız ekonomiye katkı sağlarken havası temiz, dokusu yeşil bir Yatağan çabalarına katkı sağlamaktır. Yatağan artık eski Yatağan değildir. Geçmişte yaşanan olumsuzluklar artık geride kaldı.

Devlet, özel sektör işbirliğiyle gerçekleştirilen ve örnek teşkil edebilecek bir termik santral Yatağan’a ve ülkemize kazandırılmıştır. İklim değişikliği ulusal eylem planında mevcut elektrik üretim santrallerinde yeni teknolojiler kullanılarak verimi yükseltmek ve üretim kapasitesini arttırmak için bakım, iyileştirme ve modernizasyon çalışmaları aralıksız sürdürülecektir. Devir sonrası yapılan bakımlar sayesinde MWh başına karbon emisyonları ciddi oranlarda düşürülmüştür. Bununla birlikte, santralimizde önümüzdeki yıl yapacağımız modernizasyonlarla 2019 yılı sonrası yürürlüğe girecek olan yeni emisyon sınır değerlerini sağlayacak şekilde çalışılacaktır. Böylece santralimizin verimi artacak olup, Avrupa standartlarında işletmecilik yapılacak, sera gazı salınımı azaltılarak iklim dostu bir yol izlenecektir.” Yaşar ANTER /MUĞLA, (DHA) Haber Kaynak: http://www.hurriyet.com.tr/yataganda-uretim-artti-cevre-kirliligi-azaldi-40589802